Muzyka w filmie na konkurs - komercyjnie czy nie?

Wszystko dla dźwiękowców i kompozytorów
Treść
barej
-# 01

Postprzez barej » 2010-11-28, 14:55

Czy film na konkurs uznawany jest za komercyjny? Chodzi o to - http://www.youtube.com/user/podwyzkanabank
Jest to konkurs na reklamę. Reklama to z pewnością komercja, ale czy film na konkurs na najlepszą reklamę też jest komercyjny? Teoretycznie można mieć z tego zyski finansowe, ale praktycznie nie jest to pewne, bo trzeba albo wygrać, albo być jednym z najlepszych.

Dążę do tego - czy przejdzie użycie muzyki na licencji mówiącej o wykorzystaniu niekomercyjnym?
www.vimeo.com/channels/bajfilms
www.plfoto.com/188229/autor.html

Zobacz

przez Zobacz » 2010-12-15, 15:54

krzycholud
-# 01

Postprzez krzycholud » 2010-12-15, 15:54

Powiem Ci tak:
Jak dostaniesz nagrodę to liczy się to już jako zysk, to raz.
Jeśli chcesz wykorzystać oryginały pewnych piosenek to możesz tylko zrobić to na użytek prywatny, a branie udziału w konkursie jest już odtwarzaniem publicznym, to dwa.
A po trzecie, to jak zdążyłem zauważyć, organizatorzy nie zwracają na to uwagi i często wygrywają filmy z chronioną muzyką... -.-

amator3
-# 01

Postprzez amator3 » 2011-01-13, 21:13

Ja mam pytanie związane z tym tematem, bo widzę tutaj konkurs na reklamę to może dlatego z tą muzyką problem. Ja natomiast mam pytanie, jak to wygląda z różnymi konkursami filmowymi? takimi dla amatorów, typu OKFA KLAPS itd? Kiedyś pamiętam brałem udział w podobnym i wiem, że wystarczyło zamieścić autora itd w napisach końcowych, a na konkursie nagrody były dość wysokie (jak na zwykły amatorski filmik), bo kolo 2 tyś złotych. Ja mam pytanie, czy tylko niektóre konkursy zgadzają się na muzykę "bez praw" tylko z dopiskiem w napisach końcowych, czy każdy konkurs filmów amatorskich ma to "gdzieś" co i jak z prawami autorskimi i się nie przejmować? bo takie zdanie słyszałem od jednego z organizatorów konkursu amatorskiego.

wjpl
-# 03

Postprzez wjpl » 2011-01-13, 23:48

Gdyby ktoś ściągnął mój utwór z internetu i zgarnąłby bezprawnie z moją muzyką nagrodę to szybko bym go znalazł :-D
Prawa autorskie to prawa autorskie, zgoda musi być - od autora muzyki, bo organizator nie ma tutaj nic do gadania - on nie jest kompozytorem. A to że organizatorzy nie zwracają na to uwagi świadczy o ich niekompetencji. Istnieją wprawdzie zasady dozwolonego użytku, w Polsce mają one zastosowanie np. w stosunku do dyskotek szkolnych, kościołów itp. oczywiście niekomercyjnych sytuacji.

amator3
-# 01

Postprzez amator3 » 2011-01-15, 22:27

Hmm nie wiem, bo napisalem maila do jeszcze jednego organizatora i dostalem odpowiedz, ze to nie jest kradziez, bo to film amatorski dla mlodziezy i niezwykle trudno, by samemu tworzyc muzyke pod film. Wracajac do twojej odpowiedzi, czy dopuszczalny jest jakis remix? bo naprawde sie wczulem w tworzenie tego filmu i kurde jak muzyki nie bedzie to wszystko na marne.

wjpl
-# 03

Postprzez wjpl » 2011-01-16, 00:13

Jeśli organizuje to jakaś instytucja edukacyjna lub chodzi o szkolną młodzież no to takie użycie muzyki jest uzasadnione, szkołom np. nie każe płacić się za licencję muzykę na dyskotekach szkolnych. W przypadku konkursu filmów niezależnych przeznaczonym dla profesjonalistów wyglądałoby to inaczej. Jeśli to ma charakter bardziej "zabawowy" niż zawodowy to chyba w porządku.

Drako91
-# 04

Postprzez Drako91 » 2011-01-17, 18:26

amator3 napisał(a):dostalem odpowiedz, ze to nie jest kradzie

kradzież już jest w momencie jak masz dany utwór u siebie na kompie i pobrałeś go z Internetu, a nie kupiłeś oryginalnej płyty. Używanie utworów muzycznych do filmów nawet do konkursów równoznaczne jest z łamaniem praw autorskich i autor muzyki ma prawo podać Cię do sądu za kradzież. A to, że organizator tak Ci odpowiedział wynika to tylko z jego niekompetencji i świadomemu rozpowszechnianiu piractwa. Najprościej sprawdzić gdzie dany artysta należy (ZAiKS czy podobne) i udać się tam... Jak miło przedstawisz sprawę, że potrzebujesz utwór na konkurs filmowy (powiedz ze jakiś szkolny czy coś tam aby było taniej) to dosłownie za parę złoty dostaniesz prawa do legalnego użycia muzyki. Dla przykładu powiem Ci, że znajomy do filmu dyplomowego miał muzyki, że normalnie zapłacił by lekko ponad tysiąc złoty, ale jak powiedział, że do filmu dyplomowego do szkołī filmowej to zapłacił 7zł + VAT ;-) Także i tam są ludzie o "ludzkim zachowaniu" ;-)
Canon 60d, Magic Latern, Canon 50mm 1.8, Helios 50mm. 2.0, Rig + Mattebox.
Mac + Avid

Gracjan1
-# 01

Postprzez Gracjan1 » 2017-01-02, 09:37

Drako91 ma wiele racji w tym, co mówi. Ogólnie najbezpieczniej jest kupić muzykę w banku muzyki i wówczas możemy mieć pewność, że nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Ja tworząc film na konferencję naukowa korzystałem z http://www.royaltyfreeheaven.com no to już jest jeden z przykładów stron. Zanim jednak zaczniemy ściągać muzykę, należy KONIECZNIE zapoznać się z regulaminem.

gerreiro16
-# 01

Postprzez gerreiro16 » 2017-08-24, 13:50

Jeśli ma to być profesjonalny film, to polecane jest skomponowanie muzyki do filmu. Wtedy muzyka będzie wyjątkowa i dobrze dopasowana do tematyki filmu. Zawsze można dodać gotową muzykę, która nie będzie pasować.

Powrót do Dźwięk i muzyka w filmie