Porady do poradnika.

Forum o filmach amatorskich i kinie niezależnym

Moderatorzy: Troxx, rml

Treść
Marek_
-# 01

Porady do poradnika.

Postprzez Marek_ » 2017-10-10, 11:26

Witam użytkowników forum.
Jakiś czas temu ja i trener mojego syna postanowiliśmy zrealizować kilka filmików instruktażowych na temat szkolenia dzieci w piłce nożnej. Filmiki chcemy adresować do dzieci w wieku 8-12 lat ("złoty" wiek motoryczności), oraz ich opiekunów. Tematyka filmów to ćwiczenia z zakresy koordynacji, zwinności, wprowadzanie do techniki.
Filmy mają mieć długość do 10 minut i być publikowane na kanale YT. Projekt ma charakter niekomercyjny.

O ile z treściami merytorycznymi nie ma problemu (wykwalifikowany trener), z prezentacją ćwiczeń podobnie (mój 8letni synek), o tyle z nagraniem, montażem (moja osoba) jest już bardzo duży problem. Moje dotychczasowe doświadczenie to kilka rodzinnych filmików nagranych aparatem kompaktowym z najprostszym montażem w Movie Maker. I stąd moja obecność na forum, czyli chęć uzyskania podstawowej wiedzy.

Sprzęt jakim obecnie dysponuję:
1. Kamera JVC GZ-R315BE
2. Trzy statywy.
3. Aparat Nikon D300 + optyka.
4. Laptop który nie da rady "pociągnąć" montażu. Z tego powodu montaż wykonam u swojego znajomego - o ile się zgodzi ;-) .
5. Oprogramowanie Movie Maker, z tym że na inny program mogę wydać do 300 zł.
Tyle tytułem wstępu.

Moje pierwsza prośba o pomoc.
1.W jaki drobny sprzęt się doposażyć do nagrywania. Stabilizator, wózek itp? Wiele rzeczy mogę wykonać samodzielnie.
2.Chcę aby filmy miały wspólną czołówkę (nie wiem czy użyłem prawidłowej terminologii). Kilka kilkusekundowych klipów (ponownie terminologia :-) ) na których syn wykonuje dynamicznie ćwiczenia.
Pytania: Czy w tych scenach powinien być jednakowo ubrany. Czy sceny powinny być nagrywane w tych samych sceneriach (boisko lub sala), czy mogę to "wymiksować"?

Zobacz

przez Zobacz » 2017-10-10, 17:24

ivamos
-# 07

Porady do poradnika.

Postprzez ivamos » 2017-10-10, 17:24

Marek_ napisał(a):1.W jaki drobny sprzęt się doposażyć do nagrywania. Stabilizator, wózek itp? Wiele rzeczy mogę wykonać samodzielnie.

Nic. Im więcej podobnych bebechów - tym większy chaos na filmie.
Marek_ napisał(a):czy mogę to "wymiksować"?

Robisz tak jak chcesz, by osiągnąć zamierzony efekt.

Marek_
-# 01

Porady do poradnika.

Postprzez Marek_ » 2017-10-10, 20:39

Dzięki. Bałem się, że ten wstępniak, w różnych sceneriach i strojach, może wyjść pstrokato.

Czy jest dostępna literatura, strony www, blogi (polskojęzyczne) itp. dedykowane nie tyle dla amatorów, co do kompletnie "zielonych"? Przejrzałem kilka stron, ale to były raczej strony dla osób które jednak już jakieś podstawy znają.

ivamos
-# 07

Porady do poradnika.

Postprzez ivamos » 2017-10-11, 13:37

Marek_ napisał(a):Bałem się, że ten wstępniak, w różnych sceneriach i strojach, może wyjść pstrokato.

Może. Różne miejsca, różne ubrania pokażą większą aktywność, większy okres czasu. I na odwrót: to samo miejsce, to samo ubranie - zrobią wrażenie, że zrobiono wszystko w jeden dzień. Wszystko zależy od tego co chcesz.
Marek_ napisał(a):Czy jest dostępna literatura, strony www, blogi (polskojęzyczne) itp. dedykowane nie tyle dla amatorów, co do kompletnie "zielonych"?

Czemu zabierasz się za spory projekt filmowy, skoro jesteś w temacie zielony? Jesteś trenerem - to zajmuj się swoim fachem i do filmowania poszukaj kogoś mniej zielonego. Podpatrzysz coś i na przyszłość będziesz mniej zielony. Nie zrozum mnie źle: filmowanie to czynność, która tak jak każda inna - jeżeli ma być zrobiona dobrze, to wymaga trochę umiejętności i doświadczenia. Wątpię, że wpadł byś na pomysł, że jako trener będziesz młodym piłkarzom na przykład gotować obiady. Albo że im uszyjesz ciuchy i szukasz stron z poradnikami "szycie dla zielonych..." :roll:

Marek_
-# 01

Re: Porady do poradnika.

Postprzez Marek_ » 2017-10-11, 20:23

Wszystko zależy od tego co chcesz.

Ok, czyli i jedno i drugie jest dopuszczalne. Wolałbym zrobić to w jeden dzień.Chodzi o czas, mój, trenera i mojego synka. Również w jednym miejscu. Wydaje mi się że najlepszym miejscem może być stadion - dzisiaj otrzymałem wstępną deklarację dyrektora zarządzającego obiektem, że będziemy mogli z niego skorzystać. Jeżeli aura nadal będzie taka jak jest, będziemy musieli zrobić filmik na sali.

Czemu zabierasz się za spory projekt filmowy, skoro jesteś w temacie zielony? Jesteś trenerem - to zajmuj się swoim fachem i do filmowania poszukaj kogoś mniej zielonego.

Nie jestem trenerem :) Skąd pomysł na taką serie filmików? Otóż wbrew pozorom, brakuje dobrych filmików instruktażowych dotyczących podstaw z zakresu motoryki, a nie każdego rodzica stać by współpracować z trenerem personalnym. Niech dzieciaki mają coś fajnego, za co nie muszą płacić.

Pomysł aby zaangażować kogoś kto ma wiedzę o nagrywaniu i montażu jest bardzo dobry, niestety niesie za sobą koszty. A całej naszej trójce wystarczy, że poświęcimy swój czas dla tego projektu..... a teraz i Twój czas Ivamos.

Teraz jestem "zielony" w tematyce poświęconej na tym forum, ale mam nadzieję, że niedługo podniosę swój status do rangi początkującego amatora :-)

Możesz/możecie polecić literaturę, artykuły o których napisałem w poprzednim poście?

Powrót do Kino Niezależne