Przeniesienie praw autorskich - konieczne?

Forum wyłącznie dla firm zajmujących się filmowaniem na wideo. Tematy tylko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Moderatorzy: Troxx, rml

Treść
leica
-# 01

Postprzez leica » 2017-05-12, 14:49

Jak w temacie - czy podpisując z firmą umowę o realizację krótkiego materiału filmowego na facebooka jestem zobligowana do wpisania umowy informacji o przeniesieniu praw autorskich? I czy jeżeli klient zamawia film, jak sam pisze - do wykorzystania na facebooku, to czy w umowie mogę napisać, że dozwolonym polem eksploatacji jest właśnie facebook? Będę wdzięczna za odpowiedź

Zobacz

przez Zobacz » 2017-05-12, 17:00

emisiu
-# 07

Postprzez emisiu » 2017-05-12, 17:00

leica napisał(a):do wpisania umowy informacji o przeniesieniu praw autorskich?

Możesz ale nie musisz, to kwestia uzgodnień i ustalonej ceny.

leica napisał(a):to czy w umowie mogę napisać, że dozwolonym polem eksploatacji jest właśnie facebook?

To znowu kwestia tego co strony uzgodnią.

Umowa to umowa, i to strony uzgadniają co będzie zawierać.
Let's edit 2, MAGIX Video Pro X8, MAGIX MOVIE 13,14,15,16 PREMIUM, DaVinci Resolve | Stacja montażowa HP 4*Xenon", komp. x 2, serwer plików | HF M506 ; FDR-AX100 ; A7s + FE PZ 28–135.

ivamos
-# 07

Postprzez ivamos » 2017-05-12, 17:18

leica napisał(a):Jak w temacie - czy podpisując z firmą umowę o realizację krótkiego materiału filmowego na facebooka jestem zobligowana do wpisania umowy informacji o przeniesieniu praw autorskich?

Prawa autorskie osobiste nie są przenośne - nie da się ich sprzedać, nie da się z ich zrezygnować. Autor zawsze pozostanie ten sam a nie można twierdzić, że jest nim kto inny.
Sprzedać lub przenieść można prawa autorskie majątkowe, które regulują kwestie ekonomiczne praw do utworu. Mają one znaczenie w wypadku, kiedy utwór zarabia - tzn. kiedy ktoś płaci za jego publiczne wyświetlanie, kupuje bilety do kina, czy płaci za wykorzystanie ujęć itp.
Filmy robione na zlecenie - to z reguły filmy promocyjne, czy reklamy przy których jest wręcz na odwrót: na ich wyświetlaniu się nie zarabia i raczej trzeba za ich wyświetlenie płacić.
Choć w dzisiejszym czasami niezbyt uczciwym świecie jest praktyką rozumieć "przenoszenie praw autorskich" jako możliwość wyciągnięcia jakiegoś grosza więcej od klienta - jest dla bezpieczeństwa jak klienta tak autora zdecydowanie lepsze wyznaczyć gwarantowane pola i czas eksploatacji dzieła bez dodatkowych opłat. Koniecznie potrzeba dołożyć metryczkę gwarantującą, że autor rzeczywiście posiada wszystkie prawa autorskie do dzieła i deklaruje, że ponosi konsekwencje w razie roszczeń osób trzecich.
To istotne, bo w razie czego płaci ten, kto rozpowszechnia. Na nic bowiem nie przyda się klientowi dokument o przeniesieniu praw autorskich" jeżeli autor na przykład wykorzysta muzykę bez zgody kompozytora, który się zgłosi z żądaniem zapłaty. Oddzielnie potrzeba potraktować zgody na wykorzystanie wizerunku. W razie filmowania na przykład pracowników klienta musi on od każdego posiadać podpisana deklarację, podobnie ze wszystkim aktorami.
To właśnie wszystkie te strony trzecie są źródłem potencjalnych problemów a nie autor filmu.
Z drugiej strony wyznaczając pola eksploatacji ma autor filmu gwarancję, że klient nie sprzeda kadr z naszą aktorką na przykład serwisu randkowemu itp.

leica
-# 01

Re: Przeniesienie praw autorskich - konieczne?

Postprzez leica » 2017-05-12, 19:56

Bardzo Wam dziękuję za pomocne odpowiedzi.
Mam jeszcze jedną wątpliwość - zlecenie jest robione dla właściciela galerii - a przedmiotem zlecenia są filmy promujące działalności jego najemców - restauracji, sklepów itp. Poszczególny film, to przedstawienie usługi oferowanej w danym lokalu. Film robiony jest dla galerii, do wykorzystania na fanpage'u facebookowym, ale czy jestem w stanie uchronić się od sytuacji, w której poszczególne lokale usługowe wykorzystywały by te filmy np. na swoich stronach internetowych? Czy od tego chroni mnie już kwestia braku przeniesienia praw majątkowych?

ivamos
-# 07

Postprzez ivamos » 2017-05-13, 13:35

leica napisał(a):Film robiony jest dla galerii, do wykorzystania na fanpage'u facebookowym, ale czy jestem w stanie uchronić się od sytuacji, w której poszczególne lokale usługowe wykorzystywały by te filmy np. na swoich stronach internetowych? Czy od tego chroni mnie już kwestia braku przeniesienia praw majątkowych?

Całe "Social media" działają na zasadzie udostępniania wszystkiego komukolwiek. Jest właśnie w interesie właściciela galerii, by dobie ludzie filmik udostępniali, dzielili się, lajkowali, zamieszczali go na swoich stronach ... Zwłaszcza, że wyciągnie on na pewno kasę na promocję od lokali. Jakakolwiek "ochrona" jest w takim wypadku trudna i niezbyt skuteczna. Dopóki ktoś nie zarabia bezpośrednio wyświetlaniem filmu - nie ma i tak generalnie o co się spierać i prawa majątkowe nic nie dadzą.
Dla tego należy przemyśleć dobrze koncept takiego biznesu i nie walczyć, lecz współpracować z klientem. W zamian za odpowiednie wynagrodzenie stworzyć dla niego coś, co może swobodnie i bez nerwów używać zgodnie z zamierzonym celem. (Dla tego przecież pyta o "przeniesienie praw autorskich").
Tak jak wcześniej napisałem - tutaj są o wiele większe ryzyka powiązane z wykorzystaniem wizerunków osób.

emisiu
-# 07

Postprzez emisiu » 2017-05-13, 15:07

Dokładnie jak pisze Ivamos. Czym więcej taki film na FB będzie miał odsłon i udostępnień tym więcej będzie też promował twórcę czyli Ciebie.
Zawrzyj korzystną umowę na swoje dzieło, a tym co się później z nim będzie działo nie zaprzątaj sobie głowy.
Zapisz tylko w umowie że film musi być upubliczniany w całości łącznie z napisami końcowy,i/początkowymi czy jak to ma być.
Let's edit 2, MAGIX Video Pro X8, MAGIX MOVIE 13,14,15,16 PREMIUM, DaVinci Resolve | Stacja montażowa HP 4*Xenon", komp. x 2, serwer plików | HF M506 ; FDR-AX100 ; A7s + FE PZ 28–135.

ivamos
-# 07

Postprzez ivamos » 2017-05-13, 15:46

emisiu napisał(a):Zapisz tylko w umowie że film musi być upubliczniany w całości łącznie z napisami końcowy,i/początkowymi czy jak to ma być.

Zamieszczanie autoreklamy jest sprawa dosyć wrażliwa i wymaga starannego omówienia tematu z klientem. On zamawia produkt, który sam musi gdzieś wciskać i niekoniecznie musi być zachwycony faktem, że przy tym swoim kosztem promuje także kogoś innego.
Temat je także ryzykowny, kiedy nie ma się nad takim "partnerem" kontroli. Na jednej stronie jakiś szczeniak (nielegalnie) film wykorzysta i przemontuje na durną parodie podkładając inny dźwięk... ale zostawi napisy i namiary na autora.
Na drugiej stronie przykład z życia: Polski oddział całkiem poważnej firmy zrobił sobie efekciarski filmik reklamowy na którego końcu jest namiar na stronę firmy, która go wyprodukowała. Klikając na ten namiar okazuje się, że głównym polem działalności tego producenta są polskie "teledyski rapowe" i od razu pojawia się promocja ich najnowszej produkcji pełnej wulgaryzmów z nazwą "Mam wyjebane na ...." Niekoniecznie wymarzone połączenie z pierwotnym tematem. :-(

emisiu
-# 07

Postprzez emisiu » 2017-05-13, 21:26

Niestety, ale takich rzeczy nie unikniesz i nie zabezpieczysz się przed nimi nawet najlepszą umową. :-(

leica
-# 01

Postprzez leica » 2017-05-16, 13:28

ivamos napisał(a):
Całe "Social media" działają na zasadzie udostępniania wszystkiego komukolwiek. Jest właśnie w interesie właściciela galerii, by dobie ludzie filmik udostępniali, dzielili się, lajkowali, zamieszczali go na swoich stronach ...

Mnie chodzi raczej o to, aby nie było sytuacji, w której ja wykonuje dla zleceniodawcy pakiet filmów promujących lokale usługowe w jego galerii, a on odsprzedaje właścicielom tych lokali pojedyncze filmy, które później mogą się znaleźć niezależnie na stronach internetowych tychże właścicieli... Ale rozumiem, że pole eksploatacji 'facebook' powinno mnie od tego uchronić?

ivamos
-# 07

Postprzez ivamos » 2017-05-16, 15:08

leica napisał(a):Mnie chodzi raczej o to, aby nie było sytuacji, w której ja wykonuje dla zleceniodawcy pakiet filmów promujących lokale usługowe w jego galerii, a on odsprzedaje właścicielom tych lokali pojedyncze filmy, które później mogą się znaleźć niezależnie na stronach internetowych tychże właścicieli...

Niezbywalne prawa autorskie osobiste zapewniają uprawnienia do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania. To oznacza, że nawet gdyby właściciel galerii wykupił prawa autorskie majątkowe - to film mu niewolno podzielić, przemontować ani sprzedawać go w kawałkach.
Ale i tutaj potrzeba pomyśleć i zamiast walki i zakazywania czegoś - wykorzystać sytuację i przygotować do oferty wartość dodaną: tzn. zaraz przygotować film tak, by mógł klientom odsprzedawać samodzielne fragmenty.

leica
-# 01

Postprzez leica » 2017-05-16, 16:58

ivamos napisał(a):Ale i tutaj potrzeba pomyśleć i zamiast walki i zakazywania czegoś - wykorzystać sytuację i przygotować do oferty wartość dodaną: tzn. zaraz przygotować film tak, by mógł klientom odsprzedawać samodzielne fragmenty.

Prawdziwy detektyw wpływu :D Nie patrzyłam na to z tej strony. Ponownie dziękuję za pomoc! Widzę, że wiele się tutaj nauczę od doświadczonych kolegów ;)

ricoh
-# 01

Postprzez ricoh » 2017-06-08, 16:37

Zawrzyj korzystną umowę na swoje dzieło, a tym co się później z nim będzie działo nie zaprzątaj sobie głowy.

emdem
-# 01

Postprzez emdem » 2017-06-21, 06:54

Przeniesienie praw autorskich, nie jest konieczne ale zwykle tego wymagają.

Powrót do Działalność gospodarcza z zakresu wideo